Internet w Play

Dostęp do Internetu dzieliliśmy jak dotąd na dwa rodzaje – potrzebny na stałe (dom na przykład, praca) lub od czasu do czasu (Internet w laptopie, najczęściej przez modem zainstalowany w telefonie komórkowym). Play troszeczkę tu namieszał.

Głównym problemem i wadą Playa jest mały zasięg. Miałem nadzieję, że po wyjściu z zasięgu nadajników najmłodszego polskiego operatora nie tylko telefon ale również modem przełączy się na infrastrukturę Plusa (to z Polkomtelem Play ma umowę o roamingu krajowym). Choćby z minimalna prędkością. Nic z tego: po wyjściu z terenów zaniebieszczonych na mapce dostęp do Sieci staje się wspomnieniem. Jest to trochę wkurzające, bo jeżeli z kolei wyjedziesz za granicę – modem Playa zaloguje się w roamingu i – poza przykrymi opłatami – będzie działał. Tak mi przynajmniej wyjaśniono, jeszcze tego nie sprawdzałem.

To jest świetna oferta (ze względu na cenę: 45 zł brutto miesięcznie to jak za darmo) dla mieszczucha. Można pożegnać się z kijową telekomuną i jej Neostradą czy niewiele lepszym Dialogiem lub Netią; nic bowiem nie stoi na przeszkodzie używania Playa także na komputerze stacjonarnym. I nie tylko stacjonarnym: każdym. To jest fantastyczny numer – wszystkie drivery w modemie są zapisane na stałe w jakimś EPROMie czy czymś takim i wystarczy po prostu modem podpiąć, żeby się sam zainstalował i zaczął działać. Dzięki temu odpada koszmar wleczenia ze sobą dniami i nocami płytek instalacyjnych.

Internet w Play jest zatem mało mobilny (mały zasięg), ale jest poważną konkurencją wobec miejskiego (czy raczej metropolitalnego) dostępu na kablu DSL – jest sporo tańszy a szybkość… no cóż, nie narzekam. Ale uwaga: nie testowałem na Playu sieci peer2peer, zatem nie przeszkadza mi 5-gigowy limit transferu. Nigdy nawet do jego połowy się nie zbliżyłem.

Zatem: rzucamy Neostradę, Dialog, Netię, jeśli mieszkamy w dużym mieście. Ale jeśli potrzebujemy dostępu do Internetu w Pipidowie Górnym – pozostaje nadal tylko Era i Plus. O Orange wyrażać się nie będę, bo postanowiłem, że ta akurat notka ma być zratingowana na PB a nie 18+.

Tagi: , ,

Komentarze 2 to “Internet w Play”

  1. Cadmos Says:

    Moment moment, jaki masz limit MB za owe 48 pln, t. zn. po jakim okresie czasu rozliczeniowego spadasz do predkości „telefonicznej – telfonow na korbke”

    Polubienie

  2. gejowski Says:

    Dyć piszę, że 5 giga.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s